Uzun bir aradan sonra bir makale tarzı yazı yazayım dedim. Bu yazımda biraz dert yanıp biraz eleştiri birazda ülkemizde ki basının hack konusunda gülünç sahte haberleri ele alayım dedim.

Ülkemizde herşeyde engel olduğu gibi Siber Güvenlik alanında da çok engel var. Ben Selçuk İşletme mezunuyum. Kendi yeteneğimle CTF’lere katılıyorum açıklar bulup uyarı maili atıyorum. Açıklarını kapattığım firmalar bir teşekkür bile etmiyor. Ben teşekkür etmelerini geçtim uyardığım açıkları bile kapatmıyorlar. Sen kendini geliştiriyorsun siber güvenlik için başvuru yapıyorsun ve sonuç sen bilgisayar mühendisi değilsin diyorlar. Sonra insanın aklına acaba beyaz yerine siyah şapkalı mı olsam diye? Bu iş hep dediğim gibi meraklılar daha iyi yapar ama bizim ülkemizde bilgisayar mühendisi değilsen bu işlere bile atılma çünkü onlar eğitim aldı çok iyi biliyorlar(!). Size sadece kendimden örnek verecem “Boğaziçi Üniversitesi bir CTF düzenledi ve açıklanan rakamlara göre 1036 kişi katılmış ve ben ilk aşamada 1036 bilgisayar mühendisi arasından hatta şöyle diyelim 900’ü bilgisayar mühendisi olsun gerisi benim gibi meraklısı olsun ilk 130 kişi arasına girdim. Sonra Boğaziçi Üniveristesinde 2. Aşaması yapıldı orda da ilk 30’a girdim ve Siber Güvenlik eğitimi aldım. (Bu arada BÜSİBER e çok teşekkür ederim bizi çok güzel ağırlayıp eğitim verdiler).” Ama sonuç olarak ben işletme mezunuyum ve siber güvenlik firmalarının aradığı eleman değilim. Dediğim gibi alıştım. Bundan sonra kendi düşündüğüm projeleri hayata geçirmeye düşünüyorum ve CTF’lere katılarak kendimi göstermeyi düşünüyorum. Şimdi basını eleştirme kısmına geldi. Ülkemizde basının yaptığı hack haberlerine bakın gerçekten komik bir durum olduğunu anlayacaksınız. Örnek isterseniz geçenlerde kendini hacker grubu diye tanıtan bir grup (isim vermeyecem) NASA’nın sitesine XSS yaparak(avamcası sitenin admin paneline girmeden URL sonuna yazı ekleyerek istediğini yazdırmak) haber yaptırdılar NASA’nın veritabanına girdik yok NASA’yı hackledik diye haber yaptılar tabi sonra olay anlaşıldı. Başka bir örnek olarak “Kim milyoner olmak ister? yarışmasına katılan kendini hacker sanan bir vatandaş vardı yok şurayı hackledim yok burayı hackledim Bahçeşehir üniversite sistemin hackledim vs vs… tabi herkes ekranda olunca yedi ama sonra olay anlaşıdı ve bizim gerçek hackerlar boş durur mu adamın sitesini hacklediler güzelde bir mesaj verdiler 🙂 Resmini aşağıya bırakıyorum bakarsınız 🙂 bu vatandaş hacklemek konusunda iyi olmasa bile keklemek konusunda oldukça başarılı…:)

 

Bu haberleri görünce zaten ülkemize Siber Güvenlik ve Hack hakkında milletin bilgi düzeyini görmüş oluyoruz. Bu ülkede Netdevilz, Türk Güvenliği gibi hacker grupları geçmişken bunların haberi dahil yapılmamışken kendini hacker grubu diye tanıtılanların haberlerinin yapılması ayrı bir ironi. Şimdi Türk Güvenliğini sürekli söylüyorsun diyenler olacak ama araştırırsanız Dünya’ya nam salmış Dünya basınında adından çokça bahsedilmiş ama bizim Türkiye’de haberi dahi aza bulunan bir grup. FBİ-İnterpol-Pentagon-Vodafone-NIC(google-youtube-facebook-twitter…) sitelerine giren bir grup. Neyse bu yazımı çok uzun tuttum kusura bakmayın ama bazı olayların dile gelmesi gerekir diye düşündüm. Kusurumu olduysa affola 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir