Son zamanlarda siber korsanlarının oluşturduğu tehditlerle meydana gelen bilişim suçları olarak tabir edilen vakalarla sıkça karşılaşır olduk. Hacker saldırılarına her sektörden maruz kalınıyor fakat karşı karşıya kalan Apple gibi büyük ölçekli bir işletme olunca bu durum önemli bir haber değeri taşıyor.

Kendilerini “Turkish Crime Family” şeklinde adlandıran hacker çetesi, Apple’ın milyonlarca iCloud hesabını uzaktan temizleyebilecek erişime sahip olduklarını iddia ediyor. Saldırganlar, Apple’ın 7 Nisan’a kadar taleplerine uymayı reddetmesi durumunda erişebildikleri tüm iOS kullanıcı datalarını silmekle tehdit ediyor. Fidye olarak da gittikçe popülerleşen Bitcoin veya Ethereum üzerinden 75.000$ ödenek ya da alternatif olarak iTunes’dan 100.000$ değerinde bir hediye çeki talep ediyor.

Bu çete blöf yapmadıklarını kanıtlamak için, yaşlı bir kadının çalıntı iCloud hesabına girdikleri ve ardından cihazını silebileceklerini gösteren bir videoyu YouTube’ta yayınladılar. Ek olarak Apple güvenlik ekibiyle aralarında geçtiğini iddia ettikleri e-postaların ekran görüntülerini de paylaştılar.

300 milyondan fazla Apple hesabına erişebildiklerini iddia etmelerinden sonra aralarındaki bilgisayar korsanlarından biri bu rakamın 559 milyon olduğunu belirtti. Fakat söz konusu iddia henüz kanıtlanmadı.

İstenilen meblağ Apple için devede kulak olabilir fakat Apple, müşterileri tarafından duyulan güveni zedeleyecek manevi hasarlardan endişeleniyor.

Ayrıca Twitter’dan bu paylaşımdan bulundular

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir