Ağ Güvenliği Nedir?

Ağ güvenliği, bilgisayar ağı altyapısının güvence altına alınmasını içeren, bilgisayar ağında uzmanlaşmış bir alandır. Ağ güvenliği tipik olarak, bir ağın korunması için gerekli olan güvenlik politikasını, ağ yazılımını ve donanımını ve yetkisiz erişimden ağa erişilen kaynakları uygulayan bir ağ yöneticisi veya sistem yöneticisi tarafından işlenir ve çalışanların ağa ve kaynaklara yeterli erişimi olmasını Çalışmaya sağlar.

Bir ağ güvenlik sistemi genellikle koruma katmanlarına dayanır ve donanım ve cihazlara ek olarak ağ izleme ve güvenlik yazılımı da dahil olmak üzere birden fazla bileşenden oluşur. Tüm bileşenleri, bilgisayar ağının genel güvenliğini artırmak için birlikte çalışır.

Ağ Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Ağ güvenliğini sağlamak için yapabileceğiniz basit işlemleri kısaca anlatıyorum 🙂

E-Posta Güvenliği

Öncelikle gün içerisinde sıklıkla kullandığınız e-mail adresinizin güvenliğini sağlamanız gerekiyor. Bunun için de ikinci bir e-mail adresini ekleyerek telefon numaranız ile giriş yapabileceğiniz ve şifre değiştirebileceğiniz şekilde ayarlarınızı değiştirin. Telefon numarası SMS doğrulaması yapabilmeniz için gerekli olabiliyor. Ayarlarınızı bu şekilde değiştirdiğinizde e-posta hesabınız çalındığında da anında haberiniz olur.

Web Güvenliğini Sağlamak

Siber saldırılarda hedef sunucular olabiliyor. Bu da genellikle web siteler üzerinden gerçekleştiriliyor. Sunucu güvenliğini sağlamak için günlük script kontrollerinizi yapın. Sunucu açıklarını da tespit ederek gidermeniz gerekiyor. Aynı zamanda güvenliğe dair uygulamaların güncellemelerini de ihmal etmeden yapmanız son derece mühim.

Antivirüs

İstisnasız tüm bilgisayarlarda antivirüs programı kurulu olmalıdır. Bilgisayara bulaşabilecek virüsler kişisel verilerinizin çalınmasına sebebiyet verebilir. Aynı zamanda bilgisayarınızda yazılımsal bazı sorunların meydana gelmesi de bu virüslerden kaynaklanabilir. Bilgisayarınızı güvenli modda çalıştırmanız ve virüs veri tabanını güncellemeniz alabileceğiniz önlemler arasında yer alıyor.

Saldırı Tespit Sistemleri

Ağ güvenliği dendiğinde artık akla saldırı tespit sistemleri de geliyor. Siber saldırılar nedeniyle önemi artık daha da artan IDS yani saldırı tespit sistemleri internet ve güvenlik dendiğinde en önemli husus haline geldi. IDS sunucu tabanlı ve ağ tabanlı olmak üzere iki farklı şekilde kullanılıyor. Ağ güvenliğini sağlamak adına güvenilir olduğuna dair şüphe ettiğiniz web sitelerden alışveriş yapmamanız da önemli bir unsurdur. Bilgisayarınızın güvenlik noktasında beklentileri karşılayan bir program ile koruma altına almalısınız.

Bir önceki yazımızda sizlere hard disk tamiri konusunda da bilgiler sunduk. Hard disk tamirleri konusunda merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını yazımıza göz atarak bulabilirsiniz.

Ağ Güvenliği Nedir?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir