Ransomware Nedir?

Ransomware sisteminizi ve verilerinizi şifreleyerek saldırının arkasında bulunan siber suçlulara bir fidye bedeli ödemeden bu verilere erişiminizi engelleyen bir çeşit zararlı yazılım. Kısaca verileriniz rehin tutuluyor ve serbest bırakılmaları için fidye ödemeniz gerekiyor. Bu yüzden böyle zararlıların genel adına Ransom-ware(Fidye yazılımı) diyoruz.

Ransomware yaklaşık on yıldır piyasada olan bir tür. İlk sürümlerini 2005 yılında Rusya’da gördük. O zamandan bu yana ransomware dünya çapında yayıldı ve birçok farklı türü geliştirildi. Ransomware’in bazı türleri polis tarafından gönderilmiş gibi gözükürken ödemeniz gereken fidye ceza gibi sunulabiliyor. Daha gelişmiş sürümlerde kullanıcının ana dili bile kullanılabiliyor. Hatta bazı formların kullanıcının ana dilinde sesli mesajlar içerdiğini de gördük.

Son bir buçuk yılda ransomware’in WnnaCry – Pety- Bad Rabbit adında çok tehlikeli bir sürümlerini gördük. Bu sürümde zararlı kod önem verdiğiniz dosyaların tamamını şifreliyor ve dosyalarınıza yeniden erişebilmeniz adına belirli bir fidye talep ediyor. CyryptoLocker türevlerinin kullandığı şifreleme yöntemi neredeyse kırılamaz olduğundan kullanıcıların saldırıyı yapana fidyeyi ödemesinden ya da verilerini kaybetmesinden başka bir seçeneği kalmıyor. (Saldıran kişilerin geçekten şifrelelemeyi kaldırıp kaldırmayacağını bilmeden ödeme yapıyorsunuz) Bu Ransomware o kadar başarılı oldu ki PC’den Android’e geçiş yaptı. (ANDROIDOS_LOCKER.A adıyla tespit edilen ve cihazınızın arayüzünü ele geçiren bir malware var)

Ransomware’den Korunmak için Neler Yapmalı?

Ransomware her zaman dikkat edilmesi gereken zararlı bir yazılım. Bunun için en başta yapmanız gereken şey kullandığınız cihaza bulaşmasını engellemeniz. Zararlı kodlardan korunmak için sisteminizi mutlaka güncel tutmalı, kapsamlı bir güvenlik yazılımı kullanmalı ve açtığınız eposta eklerine çok dikkat etmelisiniz. Girdiğiniz sitelerin güvenlik sertifikalarının olmasına ve indirdiğiniz dosyayı açmadan önce virüs programınızda kontrol etmeye özen göstermelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir