Siber Güvenlik nedir?

<ozan>

Siber güvenlik veya bilgi teknolojisi güvenliği, bilgisayarların, ağların, programların ve verilerin, yetkisiz erişim veya sömürüye yönelik saldırılardan korunma teknikleridir.

Siber güvenlikte kapsanan başlıca alanlar şunlardır:

1) Uygulama Güvenliği

2) Bilgi Güvenliği

3) Saldırıdan kurtarma

4) Ağ Güvenliği

Uygulama güvenliği, uygulama tasarımında, geliştirilmesinde, kurulumunda, geliştirilmesinde veya bakımda kusurlar yüzünden oluşabilen tehditlere karşı uygulamaları korumak için geliştirme yaşam döngüsü boyunca alınan tedbirleri veya karşı önlemleri kapsar. Uygulama güvenliği için kullanılan bazı temel teknikler şunlardır:

a) Giriş parametresinin validasyonu,

b) Kullanıcı / Role Kimlik Doğrulaması ve Yetkilendirme,

c) Oturum yönetimi, parametre manipülasyonu ve istisna yönetimi

d) Denetim ve günlüğe kaydetme.

Bilgi güvenliği, kimlik hırsızlığından kaçınmak ve gizliliği korumak için bilgiyi yetkisiz erişime karşı korur. Bunu kapsayan temel teknikler şunlardır:

a) Kullanıcı tanımlama, kimlik doğrulama ve yetkilendirme,

b) Kriptografi.

Saldırıdan kurtarma planlaması, risk değerlendirmesi yapmak, öncelikler oluşturmak, sisteme saldırı durumunda kurtarma stratejileri geliştirmek gibi bir süreçtir. Felaketten sonra, sistemin normal çalışmasını mümkün olan en kısa sürede devam ettirmek için herhangi bir şirketin, felaket kurtarma için somut bir planı olmalıdır.

Ağ güvenliği, ağın kullanılabilirliğini, güvenilirliğini, bütünlüğünü ve güvenliğini korumak için faaliyetler içerir. Etkili ağ güvenliği, çeşitli tehditleri hedefler ve ağa girmesini veya yayılmasını önler. Ağ güvenliği bileşenleri şunları içerir:

a) Anti-virüs ve casus yazılım önleme

b) Ağınıza yetkisiz erişimin engellenmesi için güvenlik duvarı

c) İzinsiz giriş önleme sistemleri (IPS), sıfır gün veya sıfır gibi hızlı yayılma tehditlerini tanımlamak için – saldırıları

d) Sanal Özel Ağlar (VPN’ler), güvenli uzaktan erişim sağlamak için.

Görüldüğü gibi siber güvenlik alanın birçok konusu vardır. Bunları başlıklara tıklayarak öğrenebilirsiniz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir