Temel Seviyede PHP

Yazının başlığından da anlayacağınız gibi temel seviyede yeni başlayanlar için kısaca PHP’den bahsedecem. PHP’nin tanımını anlatmak gerekirse;

PHP (açılımı PHP: Hypertext Preprocessor) geniş bir kitle tarafından kullanılan, özellikle sanal yöreler üzerinde geliştirme için tasarlanmış HTML içine gömülebilen bir betik dilidir.

Diğer zorunlu dillerle benzerlikler PHP kodu, C, C ++ veya Java ile deneyime sahip olan herkese tanıdık gelir. İfadeler bir “;” ile sonlandırılır ve kod blokları “{” ve “}“ ile sınırlandırılır. “/ *… * /” Ve “//” notasyonları PHP için geçerlidir. If-else ifadeleri, döngüler ve döngüler gibi kontrol yapıları, yukarıda belirtilen dillerle aynı şekilde çalışır.

Bununla birlikte, bu makalenin geri kalanında kısaca incelenecek olan PHP’ye özgü bazı farklılıklar ve özellikler vardır.

Değişkenler

PHP’deki değişkenler, bir “$” karakteri ile temsil edilir ve ardından değişkenin adı gösterilir. Örneğin, “ad” değişkeni PHP kodunda “$ad” olarak gösterilecektir. PHP’deki değişken isimler büyük / küçük harfe duyarlıdır ve bir alt çizgi veya bir harfle tartılır, ardından herhangi bir sayıdaki harf, sayı veya altçizgi ile devam eder.

Aşağıdaki kod dizisi, bir değişkene bir değerin atamalarını gösterir.

PHP kodu, “<? Php” ve “?>” Etiketlerini kullanarak HTML’ye gömülebilir. Örneğin, aşağıdaki kod’un çıktısı “Merhaba, sayın 0z4n” dır.

Diziler

PHP’de bir dizi aşağıda gösterildiği gibi array () işlevi kullanılarak oluşturulabilir.

Yukarıdaki ifade, val1, val2 ve val3 öğelerini içeren bir diziyle sonuçlanır. Val3’ün anahtarı belirtilmediğinden, 0 değeri, en küçük negatif tamsayı olur. Alternatif olarak, yukarıdaki dizi aşağıdaki sözdizimi kullanılarak belirtilmiş olabilir.

Dizilerin anahtarları için yasal değerler, ilkel türlerin herhangi bir değeridir, boolean true ve false sırasıyla 1 ve 0 olarak atanır. Anahtar olarak kullanılan kayan nokta sayıları kesilir ve boş bir dize olarak NULL verilir.

Döngüler

Döngüler sayesinde bir kod bloğunu istediğin kadar ard arda tekrarlayabilirsin. PHP’de 4 tane döngü mevcut, her biri aslında teknik olarak aynı şeyi yapıyor sadece kullanımları farklı. En çok kullanışlı olan While ve for döngüsüdür.

Döngüler hem çok eğlenceli, hem en işe yarar ifadelerden birisi. Sonsuz döngüye girme gibi riskleri olsa bile PHP’nin varsayılan çalışma zamanı limiti bu riski ortadan kaldırıyor.

Basit bir kod bloğu ve döngüler sayesinde harika işler başarabilirsin. Mesela toplu güncellemelerde ve liste gibi yerlerde döngüler kullanılır.

While döngüsü

While döngüsünün koşul olayı if ifadesi ile aynı diyebiliriz. İçerisine yazacağımız koşul doğru olduğunda kod bloğunu çalıştıran if ifadesinde olduğu gibi whilede aynı şeyi yapar. Tek farkı döngü olduğu için koşul doğru olduğu sürece tekrarlar.

While döngüsünde sonsuz döngüye girmek çok kolay, bu yüzden kodlarken biraz dikkatli olmak lazım. Eğer koşul her zaman doğru olacak şekilde olursa while de hiç durmadan döner.

For döngüsü

For döngüsü belirli sayıda dönecek olan kodların kullanımında kullanışlıdır. For döngüsüne 3 parametre girilir. Birinci parametre döngüde kullanılacak olan değişkeni ve değerini tanımlar, ikinci parametre whilede olduğu gibi koşulu belirtir, üçüncü parametre ise her döndüğünde yapacağı işlemi belirtir.

Foreach döngüsü

Foreach döngüsüne array döngüsü diyebiliriz. Paramtere olarak bir dizi alır, ve dizi içindeki eleman sayısı kadar döner. Sadece bir dizi ve foreach döngüsü ile güzel bir listeleme yapabiliriz. Kullanımı diğer döngülerden farklı ama basittir.

Paramterede as deyiminden sonra yazdığımız değişkene her döngüde sırayla bir eleman değerini yükler.

Foreach anahtarları ve değerleri ile döndürme

İlk gösterdiğim kullanımda yanlızca dizideki değerlerine ulaşabiliyorduk. Şimdi dizideki hem anahtara hem de değere ulaşmak için ise “$dizi as $anahtar => $deger” şeklinde kullanacağız.

Örnek kullanım:

 

Nesneler

PHP’deki nesneler, diziler gibi, çok geniş bir konudur ve bu nedenle temel olarak gösterecem.

Fonksiyon Tipleri

Tiplerle uğraşmak için bazı yararlı fonksiyonlar var_dump (), gettype () ve _ * fonksiyonlarıdır. Var_dump işlevi, değişkenler ve tüm üyeleri (nesneler için) ve elemanlar (diziler için) dahil olmak üzere iletilen tüm değişkeni yinelemeli olarak atar. Get type fonksiyonu geri döner
Bir değişkenin belirli bir tipte olması durumunda iletilen değişkenin türü ve _* fonksiyonlarının test edilmesidir.

PHP veri türleri hakkında daha fazla bilgi için, “http://php.net/manual/en/language.types.php” adresine bakabilirsiniz.

Post, Get, Oturum Ve Veritabanları

PHP, web uygulamalarını programlamak için en yaygın şekilde kullanıldığından, kullanıcılardan HTTP POST ve GET yöntemleri ile kullanıcılara tutarlı oturumları sürdürmenin yolları gibi verileri elde etmenin yollarını gerektirir. Son olarak, çoğu web uygulaması, kullanıcı tarafından gönderilen verileri depolamanın yollarını gerektirir. Bunun içinde veritabanları kullanılır.

Faydalı Süper Küresel Değişkenler

Tüm POST değişkenleri $ _POST adlı bir diziden ve $ _GET dizisinden tüm GET değişkenlerinden elde edilebilir. Bu değişkenlere süper küresel değişkenler denir, bu da otomatik olarak global olduklarını gösterir. PHP, çerezler için $ _COOKIE ve yüklenen dosyalar için $ _FILES dahil olmak üzere birkaç başka yararlı süper küresel sağlar.

Session Yönetimi

Bir oturumu başlatmak için, başka bir çıktı tarayıcıya gönderilmeden önce session_start () işlevi ile çağrılmalı, ardından $ _SESSION küresel değişkeni ile tüm oturum değişkenlerini saklamak için kullanılabilir. Daha sonra, oturumun bir bölümünü oluşturan tüm sayfalar da session_start () işlevini çağırmalıdır ki aktif oturumda kalabilesiniz. Bir oturumu sonlandırmak için session_destroy () işlevi çağrılır.

Veritabanları Hakkında

PHP, günümüzde kullanılan popüler ilişkisel veritabanı sunucularının çoğunda arayüz oluşturmak için kütüphanelere sahiptir. Bunlar MySQL, PostgreSQL, Oracle ve MSSQL içerir. PHP ile ilgili en kullanışlı özelliklerden biri, veritabanlarının çoğunda geçerli olan benzer şekilde adlandırılmış işlevlerden oluşan bir ya da daha az tutarlı bir paket sağlamaya çalışmasıdır. Örneğin, bir veritabanı sunucusuna bağlanmak için, bir * _connect () işlevi kullanılır; burada *, sunucu türüne göre değiştirilir.

Bir MySQL sunucusu için, bir MSSQL sunucusu için mysql_connect () kullanılır, mssql_connect () vb. Veritabanlarını sorgulamak için kullanılan işlevler, tutarlı bir şekilde adlandırılmış değildir, ancak bir sorgu yürütüldükten sonra, sorgulardaki verileri almak için * _fetch_assoc (), * _fetch_array () ve * _fetch_row () işlevleri kullanılır. Son olarak, veritabanına olan bağlantıyı kapatmak için * _close () işlevi çağrılabilir.

 

İnteger-bool-String konusuna girmedim. Onları Ayrıntılı olarak görmeniz daha faydalı olduğunu düşündüğüm için burda yazmadım. Temel olarak PHP’nin yapısından bahsetmeye çalıştım. Mutlaka eksiklikler olmuştur. Daha fazla bilgi için mail atabilirsiniz yada Google Amca ile aramaya çıkabilirsiniz 🙂

Bunlara da bakmak isteyebilirsin ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir